Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Mystery of Mahatheb II (polska wersja)

Versão em Portugues

English version

Od naszego poprzedniego artykułu o Mahathebie minęły już ponad dwa lata. Dzisiaj wiedza o tym tajemniczym bossie jest już znacznie większa. Postanowiłem więc zebrać tę dostępną wiedzę  oraz swoje doświadczenia na temat Mahatheba i zaprezentować w niniejszym wpisie. Nawet jeśli jesteś zaznajomiony z tematem tego bossa na pewno dowiesz się z poniższego artykułu czegoś ciekawego w tym tego co chyba najważniejsze – jak wywołać jego pojawienie się.

Jeśli nie czytałeś naszego poprzedniego artykułu to koniecznie to zrób. Oba artykuły wzajemnie się uzupełniają i powinny być traktowane jako jedna całość.

Linki do pierwszego artykułu:

English version

Portuguese version

Spanish version

Polish version

Informacje ogólne

Mahatheb wygląda jak zwykła mumia i podobnie do niej korzysta z czaru Death Hit, paraliżuje i zatruwa ale jednak  w odróżnieniu od mumii leczy się (około 60 HP) i używa czaru Blood Ball. Mahatheb nie wydaje żadnych okrzyków. Posiada 650 Punktów Trafień, a za jego zabicie otrzymamy 600 punktów doświadczenia. Mahatheb walczy do śmierci w zwarciu. Respi się w ostatniej komnacie na najniższym piętrze Forgotten Tomb (tutaj). Jego resp jest współdzielony z wampirem i bonebeastem.

Czy Mahatheb to najrzadszy boss w Tibii?

Mahahteb jest niezwykle rzadkim bossem. Według moich ustaleń od czasu wprowadzenia go do gry w 2015 roku został zabity nie więcej niż 200 razy (na wszystkich światach). Dla porównania Grand Master Oberon jest zabijany ponad 3500 razy dziennie! Ale czy Mahatheb jest najrzadszym bossem Tibii? Otóż okazuje się nie. Mahatheb ustępuje w tej konkurencji  jedynie trzem bossom – równie tajemniczym: Shadow of Boreth, Shadow of Lersatio oraz Shadow of Marziel.

Loot

Z dostępnych informacji wynika, że do tej pory z Mahatheba nie wypadł żaden interesujący przedmiot. Co jednak nie dziwi jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że został zabity tak małą ilość razy. Wyobraźnie rozpala fakt, że za dość sporą ilością spotkań z bossem odpowiedzialne były boty oraz ludzcy gracze nieświadomi jego spotkania. Ale jak to? Ktoś zabił Mahatheba i to przegapił? Okazuje się, że to bardzo prawdopodobnie. Podczas moich wycieczek do Forgotten Tomb przeprowadziłem wiele rozmów z expiącymi tam graczami. Okazuje się, że prawie żaden z nich nie słyszał o Mahathebie Kllku z graczy przyznało, że nie zauważyłoby bossa wybijając potwory korzystając z ataków obszarowych - Mahatheb to dość słaby boss i bardzo łatwo go zabić, a poza tym wygląda jak zwykła mumia których w Forgotten Tomb nie brakuje. Biorąc to wszystko pod uwagę przypuśćmy, że „świadomych” spotkań z bossem było do tej pory kilkadziesiąt. Taka liczba nie pozwala na dokładne ustalenie tzw. common loot’a, tym bardziej nie pozwala na ustalenie faktu czy z Mahatheba wypadają jakieś rzadkie przedmioty.

Podsumowując, Mahatheb to boss z niezwykła otoczką fabularną. Poświęcono mu książkę w grze. Niewiele bossów spotkał taki zaszczyt. Poświęcono mu także cały Forgotten Tomb czyli jego grobowiec Zabito go bardzo małą ilość razy. W mojej opinii całkiem prawdopodobne jest, że coś ciekawego z niego wypada. Ale co to może być nadal pozostaje w sferze domysłów.

Potwierdzony loot:

Gold coin, Worm, Flask of Embalming Fluid, Gauze Bandage, Silver Brooch, Magic Light Wand, Crystal Ring

Jak więc wywołać resp bossa?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie spędziłem masę czasu w Forgotten Tomb. Nie wiem ile to dokładnie było ale niech na waszą wyobraźnie podziała fakt, że w komnacie Mahatheba zloociłem Mini Mummy i dwa Vampire Shieldy.

 

Podczas mojego researchu udało mi się obalić kilka teorii związanych z wywoływaniem respu Mahatheba. W mojej opinii żadna aktywność w Tombie jak i poza nim nie ma wpływu na resp bądź powiększenie szansy na resp bossa. Mam tu na myśli teorie związane z zabijaniem potworów, stawaniem na odpowiednich SQM itd.

Jak już wcześniej wspomniałem resp Mahatheba jest współdzielony z wampirem i bonebeastem i jest to niezaprzeczalny fakt. Teoria która w obecnej chwili do mnie najbardziej przemawia to ta mówiąca o tym, że przy każdym zabiciu wampira mamy określoną szansę procentową, że następnym potworem który się zrespi będzie wampir, bonebeast lub Mahatheb. Przy czym, szansa na pojawienie się Mahatheba jest bardzo niewielka.

Skąd taki wniosek? Po pierwsze, taki mechanizm odpowiada za resp niektórych bossów. Jako przykład podam tu Manhunter’a i Mean Masher’a, które co ciekawe zostały wprowadzone do gry w tej samej aktualizacji co Mahatheb. Po drugie wspólnie z użytkownikiem Monte przeprowadziliśmy ponad miesięczny research z którego wnioski najbardziej pasują do tej właśnie teorii.

Wspólnie z Monte ubijaliśmy resp wampira przez kilkanaście godzin dziennie przez ponad miesiąc. Efekt ? Mahatheb pojawił się 6 razy z czego 4 przypadły mi, jeden Monte i jeden nieokreślonej osobie. Ładny wynik jak na jednego z najrzadszych bossów. Prawda?

Co więcej, w jeden dzień udało się zabić dwa bossy czego dowodem jest poniższy film.

Według moich szacunków Mahatheb pojawia się średnio raz na kilkaset razy. Najdłuższa seria bez bossa wynosiła ponad 1200 razy. Najkrótsza zaledwie kilkanaście. Na pewno podczas pojawienia się dwóch bossów z wymienionych sześciu w Tombie nie działo się absolutnie nic (nikt tam nie expił przez cały dzień).

Nasz wspólny research z Monte udowadnia na pewno jedno – każdy może spotkać Mahatheba. Potrzeba jedynie dużej ilości czasu i chęci. Myślę, że minimum 4 godziny zabijania wampirów/bonebeastów dziennie powinny dać zamierzony efekt.

W mojej opinii „tajemniczość” Mahatheba wynika z tego, że jest bardzo rzadko zabijany. Ponadto pojawiał się czasem więcej niż raz dziennie. Na niektórych światach nie pojawił się ani razu. To bardzo nietypowe jak na bossa i daje pole do różnych spekulacji. Mechanizm który opisuję powyżej istnieje w grze i w mojej ocenie najbardziej pasuje do Mahatheba. Poza tym to najprostsze i najbardziej racjonalne rozwiązanie zagadki jego respu.

Czy to oznacza, że już wszystko co związane z Mahathebem zostało odkryte? Absolutnie nie. Nadal pozostaje nierozwiązana zagadka jego loota. Teraz gdy już znamy sposób na jego zrespienie może więcej graczy zainteresuje się tym bossem i spróbuje na własną rękę dowiedzieć się jakie dokładnie przedmioty wypadają z Mahatheba. Kto wie, może to właśnie Tobie drogi czytelniku dopisze szczęście i jako pierwszy zdobędziesz coś na co wszyscy czekamy.

Na koniec chciałbym gorąco podziękować dwóm osobom. Mojemu redakcyjnemu koledze Williamsowi za pierwszy artykuł który sprawił, że zainteresowałem się bosshuntingiem oraz naszemu użytkownikowi Monte za tytaniczną pracę włożoną w rozwiązywanie tej zagadki.