Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Najazdy Orków i Amazon Set - Pogromcy mitów (polska wersja)

Versão em Portugues

English version

 

Przeróżne fansity udostępniają nam multum informacji na temat najazdów orków i legendarnego amazon setu, ale tym, co irytuje mnie i Makadamię jest to, że te informacje są w większości fałszywe! Zdecydowaliśmy się połączyć siły i dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne źródła, by w końcu potwierdzić lub położyć kres mitom dotyczącym tych raidów, które narosły przez ponad 15 lat.

Wprowadzenie:

Dlaczego orki najeżdżają tibijskie ziemie i czemu lecą z nich amazon itemy? NPC Thanita na szczycie Tower of Whitewatch ma dla nas odpowiedź. Poprzez krótki dialog możemy dowiedzieć się, że jest amazońską strażniczką na służbie Queen Eloise/Carlin, a jej zadaniem jest strzec wieży od ataków orków. Jeśli pomożemy jej w obronie, pozwoli nam zachować wszystkie przedmioty skradzione przez orków z wieży, a które mogą mieć przy sobie. Jako że Thanita jest amazońską strażniczką, wniosek jest prosty - przedmioty przechowywane w wieży to części amazon setu i wszystkie 3 mogą tu zostać zdobyte.

Krótki dialog z NPC Thanitą ujawnia fabułę stojącą za najazdami orków i możliwym lootem:

Co sprawia, że te itemy są tak legendarne? Przede wszystkim zdobycie choćby jednego z nich może zająć lata. Wyczyściliśmy około 14 raidów z Makadamią i nie mieliśmy szczęścia zloocić czegokolwiek ciekawego. Powiedzmy, że jesteś w stanie wybić wszystkie najazdy na Femor Hills na swoim serwerze - 12x w roku. Nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że zleci część setu. Są ludzie, którzy wybili nawet 30+ raidów i nigdy im nic nie wypadło.

Rzadkość i fakt, że wszystkie 3 sprity są bardzo piękne, przyczyniają się do wysokiej ceny setu. Zgodnie z aktualnymi cenami na Antice (centrum tibijskiego handlu) trzeba by było zapłacić przynajmniej 700-800kk za cały set.

Pewne zewnętrzne (i być może nieaktualne) źródła zdają się potwierdzać teorię, zgodnie z którą części amazon setu mogą być zloocone tylko podczas najazdu na Femor Hills. Według tych źródeł nie da się zloocić tych itemów nigdzie indziej. To samo źródło podaje procentowe szanse na zdobycie poszczególnych itemów. Wynoszą one dokładnie:

- 0.8%
- 0.6%
- 0.4%

Pamiętajcie, że jest to nieoficjalna informacja, więc nie możemy uznać jej za pewny dowód.


Pomniejsze najazdy orków

Wszystkie orc raidy różnią się od siebie. Wydaje się, że część z nich to tylko patrole zwiadowcze, a z drugiej strony mamy też  pełnowymiarowy atak na Thais, gdzie całe miasto zostaje otoczone przez armię orków. W każdym razie istnieją 3 najazdy mniejszej skali.
Dwa z nich bez wątpienia nie przyniosą ci żadnego lepszego lootu niż Silver Raid Token .

Podsumujmy fakty dotyczące każdego z tych 3 najazdów.

 Orc raid in the woods. Ten raid ma miejsce na północny wschód od Carlin.00:00: Some Orcs are assembling in the woods between Carlin and Northport. (1st wave of orcs)
00:06:
<2nd wave of orcs>
00:08: Orcs are attacking Carlin from the north-east! (3rd wave -orc shamans, berserkers, and leaders spawn)

Zauważcie, że orki warlordy nie respią się podczas tego najazdu, więc wnioskując logicznie, nie ma tu możliwości zdobycia amazon setu. Nie zdobędziemy tu nic ciekawszego niż silver raid tokeny.

Small Orc raid north of Thais.

00:00: Some Orcs are assembling north of Thais.

Ten raid jest często mylony z  głównym atakiem na Thais. Napotkasz tu tylko zwykłe orki i orki spearmany, tak więc tu również nie będzie nic ciekawego do zloocenia poza silver raid tokenami.

Orc raid on Thais Lighthouse.

Spośród wcześniej wymienionych 3 najazdów ten jest najciekawszy. Jest niezapowiedziany, ale w przeciwieństwie do najazdu na Femor Hills ma miejsce znacznie częściej - około raz w tygodniu. Ponadto, tu walczymy również z warlordami, więc wiele osób jest PRZEKONANYCH, że w latarni lecą części amazon setu. Obalmy pierwszy z mitów. Nie zloocisz tu amazon setu. Nikt nigdy nie opublikował dowodu na ten loot - czy byłby to screenshot, filmik, czy cokolwiek innego. Śledzę doniesienia w sieci już od 15 lat i nie pojawiło się jak dotąd nic. Możemy spokojnie założyć, że od momentu wprowadzenia raidu do gry padły w tym miejscu tysiące orków warlordów. Nie ma nawet znaku jakiegokolwiek cennego lootu.

Na przestrzeni lat wiele fansitów rozpowszechniało fałszywe informacje, będąc pewnymi, że można zloocić amazon armor/helmet podczas tego najazdu. Oto przykład ze strony TibiaQA, gdzie odpowiedź, która została wybrana jako najtrafniejsza, sugeruje, że powinno się często sprawdzać najazd na latarnię w Thais, bo można dzięki temu sporo zarobić:
https://www.tibiaqa.com/15690/what-are-the-raid-bosses-that-are-possibles-to-check-on-low-lvls-free-areas
To jest właśnie przykład bezmyślnego kopiowania wciąż tych samych błędnych informacji, które ktoś kiedyś opublikował, ale nigdy nie udowodnił ich prawdziwości - najpewniej wiele lat temu.


Jeden z największych tibijskich mitów, legendarny główny atak orków na Carlin. Tak wielki jak najazd na Thais. Istnieje pewna historia, która mogłaby teoretycznie posłużyć za potencjalny dowód istnienia tego najazdu ("The Amazons I", książka w bibliotece Carlin). Ale oczywiście nie istnieje żaden dowód potwierdzający, że ten raid kiedykolwiek miał miejsce. Możliwe, że planowane było jego dodanie bądź też został dodany, ale nie działa ze względu na jakiś bug.

Nadal wierzysz, że ten najazd istnieje? Zapoznaj się więc z poniższym:

To trochę głupie, ale proste zarazem. Femor Hills leżą blisko Carlin, prawda? Ktoś musiał powiedzieć jakieś 15 lat temu - "OMG! Był najazd na Carlin!" Ale to był atak na Femor Hills... I zgadnijcie, co się stało, zapewne wszystkie fansity zaczęły rozpowszechniać i powtarzać to info bez końca.

Mamy tu jeden z przykładów fansitu rozpowszechniającego błędne informacje. Zauważcie, że nie kwestionujemy wiarygodności stron. Ale ci, którzy je tworzą, również są graczami i często kopiują/powielają nieudowodnione teorie lub biorą mity za rzeczywistość. Czy robią to świadomie, czy nie, fałszywe info zawsze przedostanie się na łamy oficjalnych fansitów i nie da się temu zapobiec. Cipsoft i deweloperzy gry mogą być traktowani jako w 100% wiarygodne źródło, ale nie zdarza się zbyt często, żeby zabierali głos w takich sprawach.

Nie. Ma. Bezpośredniego. Ataku. Orków. Na. Carlin.

Kropka.

Powiecie pewnie - "udowodnij to". Ależ proszę bardzo:

 • Szukam wiarygodnych źródeł informacji o tym najeździe, od kiedy zacząłem grać w Tibię (początek 2005 roku) - i nic. 15 lat poszukiwań.
 • Widziałem w necie tylko jeden screenshot, który miał udowodnić istnienie tego najazdu. Przedstawiał dużą liczbę orków w okolicy północnej bramy Carlin, a także bardzo blisko Queen Eloise. Później odkryłem, że screenshot ten nie został zrobiony na prawdziwym tibijskim serwerze. Próbowałem go odnaleźć, żebyście zobaczyli sami, ale wygląda na to, że znikł z sieci i nie jest już dostępny.
 • Miałem kiedyś chara wylogowanego przy północnej bramie Carlin. Sprawdzałem nim regularnie przez jakieś 2 lata. Czytałem też różne sprawozdania ludzi, którzy również mieli tam zostawione chary. Ani śladu najazdu orków.
 • W całej sieci nie ma nawet jednego screenshotu, który potwierdziłby, że raid istnieje. Poświęciłem kilkadziesiąt godzin, by znaleźć cokolwiek. Użyłem nawet pewnych bardzo zaawansowanych metod przeszukiwania sieci, które są wymagane w mojej rl pracy. Nic nie ma.

Uznajemy ten mit za oficjalnie obalony. Możecie nas cytować.


Jeden z największych i najbardziej epickich tibijskich najazdów. W przeszłości miał miejsce bardzo rzadko, około 2 razy na rok. W dzisiejszych czasach wydaje się występować częściej, mniej więcej co 1-3 miesiące.

00:00: Orc activity near Thais reported! Beware!

00:04:<2nd wave of attacks>

00:07: Thais is under attack!

00:09:<4th and the last wave>

W przeszłości można się było bać tego najazdu. Pamiętam jak uczestniczyłem w nim po raz pierwszy w 2005. Wiele osób bało się wyjść z depo, nie wspominając nawet o zbliżaniu się do bram miasta.

Mój pierwszy najazd na Thais, Trimera 2005. Zwróćcie uwagę na ciała graczy i ogólną liczbę ludzi uczestniczących w tym wydarzeniu.

Lata mijały i najazd ten nie jest już dłużej wyzwaniem, ale związane są z nim pewne mity, którymi musimy się zająć.

Jest tu całkiem sporo warlodów do zabicia, pod koniec ataku. Ale zadajmy sobie pytanie - dlaczego w ogóle oczekujemy, że zloocimy z nich amazon set? W przypadku Femor Hills scenariusz jest prosty i oczywisty, ale tutaj? To się nie trzyma kupy.

Wyobraźmy sobie armię orków maszerującą przez Tibię, by dotrzeć do Thais.

Oto mapa z możliwymi trasami przejścia, zaznaczonymi czarnym woskiem. Znak zapytania symbolizuje Amazon Camp.

Nie sądzę, by było prawdopodobne, że orki obiorą trasę przez Amazon Camp. Amazonki z pewnością potrafią się bronić, a nie ma żadnych doniesień, książek czy znaków potwierdzających przejścia orków przez Amazon Camp. Ponadto zastanówmy się - czy mamy pewność, że lokalnie występujące amazonki w ogóle noszą amazon sety? Rzućmy szybko okiem na ich skarbiec:

2 rzadkie helmety, para butów i na tym koniec, jeśli chodzi o rzadkie wyposażenie czy sam amazon set. Bardzo to interesujące, ale przejdźmy dalej i wróćmy do Thanity, wspomnianej wcześniej w artykule. Ona służy królowej i to właśnie królowa oraz dowództwo zapewniają jej odpowiednie wyposażenie i dbają o wieżę. Wygląda na to, że amazonki w "dzikich" obozach nie mają w posiadaniu tak cennego sprzętu.

Wracamy do faktów.

Nikt nigdy nie opublikował screenshotu ani filmiku przedstawiającego zloocenie którejś częsci amazon setu podczas głównego najazdu na Thais. Istnieje też pewna legenda, według której amazon itemy mogą zostać zloocone tylko i wyłącznie przy północnej bramie - są to niczym nie potwierdzone bzdury.

W tym momencie wkracza ekipa Tibiabosses i info, które przypadkiem zdobyliśmy. Prowadzimy nieprzerwany konkurs na screenshot z tygodniowymi/miesięcznymi/rocznymi nagrodami. Zdarzyło się raz, że dostaliśmy bardzo ciekawy screenshot od Seikatsu. Wydawał się on być niezwykły i unikalny, więc nic dziwnego, że przeszedł aż do etapu nagród miesięcznych. Spójrzcie:

Jak zwykle wysłaliśmy screenshoty z tamtego miesiąca do Cipsoftu i adminów fansitów, żeby je ocenili. Zgadnijcie, co się stało. Cipsoft stwierdził, że screenshot Seikatsu jest fejkiem i powinien on zostać wyrzucony z konkursu. Są dwa prawdopodobne scenariusze tej sytuacji:

 • Sprawdzili historię dropów amazon armora i odkryli, że żaden nie spadł na serwerze Seikatsu w tamtym czasie.
 • Albo, co jest znacznie bardziej prawdopodobne, nie da się zloocić żadnej części amazon setu podczas najazdu na Thais.

Jest to smutne, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Nie ma dowodów, a minęło ponad 15 lat od wprowadzenia najazdu do gry. Znowu mówimy tu o tysiącach warlordów zabitych tylko podczas tego raidu.


Ostatni najazd jaki nam został, ten na którym powinniśmy się skupić, to Femor Hills raid. Poznaliście już podbudowę fabularną tego miejsca i samej wieży, więc przejdźmy od razu do faktów.
Jest to jedyne miejsce i najazd, gdzie możliwe jest zloocenie części amazon setu -  sprecyzujmy, wszystkich części. Wszystkie amazon shieldy, armory i helmety jakie kiedykolwiek widziałeś na screenshotach, w markecie czy w domkach, zostały zdobyte właśnie tutaj.

Amazon Shield

Ciekawostka - Gwiazda Ekranu zloocił ten shield podczas pierwszego najazdu w swoim życiu.

Amazon Armor

Ten screenshot pochodzi z nieoficjalnego forum, ale armor został zloocony na moim poprzednim serwerze i potwierdzam, że nie jest to fake:

I jeszcze jeden - screenshoty z amazon armorem są niezwykle trudne do znalezienia:

Amazon Helmet

Ten screenshot zdobył drugą nagrodę w naszym konkursie na najlepszy screenshot/video 2018 roku:

I jeszcze jeden od byłego najwyższego lvla w Tibii - Maurolkita. Zdobył go w 2010 roku, podczas swojego pierwszego najazdu na Femor w życiu:

Oficjalne źródła:

https://tibia.fandom.com/wiki/Carlin_Raids
https://tibiopedia.pl/maps/2709/2843/5/15
https://tibiopedia.pl/maps/2407/3351/4/8
https://tibiopedia.pl/images/static/avatars/Maurolkite4e7037.jpeg
https://www.tibiaroyal.com/en/guide/232/orc-raid-thais/
https://tibia.fandom.com/wiki/Thais_Raids/
https://www.tibiaroyal.com/en/guide/102/orcs-raid-carlins-woods/
https://www.tibiabosses.com/forum/topic/the-great-boss-hunt/?part=15  (Tibiabosses Screenshot and Video of the Year 2018 contest)
https://www.tibiawiki.com.br/wiki/Amazon_Shield
https://www.tibiaqa.com/15690/what-are-the-raid-bosses-that-are-possibles-to-check-on-low-lvls-free-areas
https://tibiamaps.io/map#32635,31995,7:0
https://tibia.fandom.com/wiki/The_Amazons_I_(Book)
https://www.tibiabosses.com/forum/topic/rares-pricecheck-%E2%86%93-%E2%86%91/

https://www.facebook.com/tibia/photos/a.483085707363/483086637363/?type=3&theater (grafika początkowa)

Specjalne podziękowania otrzymują:

 • Makadamia. Ten artykuł był jej pomysłem. Jej wkład, pomoc w zdobyciu materiałów i ogólne wsparcie było bezcenne. Piątka!
 • Mogh za pomoc w znalezieniu nietypowego, ale doskonałego nieoficjalnego źródła.
 • Xizyy za tłumaczenie artykułu na język portugalski.
 • Maurolkit za pełnowymiarowy screenshot ze swoim amazon helmetem, informacje i pozwolenie na ich wykorzystanie. 🙂
 • Gwiazda Ekranu za pozwolenie na użycie screenshota z amazon shieldem i historię, która za tym stoi.
 • Eldiuca za screenshot z amazon armorem.

Nie gram już w Tibie regularnie, ale jakieś 12 lat temu gdy tak było, wylootowaliśmy z kolegą amazon helmet i amazon armor z Orc Warlordów podczas ataku na thais. Gdzieś mam nawet screeny z tymi itemkami, ale z tego co pamiętam to nie była wtedy jakaś fortuna 😛 Ot tak mieliśmy do domu