Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Najrzadszy tibijski boss wszechczasów - Samael

English version

Artykuł napisał Mogh

Spragnieni tajemnic? Jeśli tak to dobrze, że tutaj trafiliście. Dzisiaj mamy dla Was tajemnicę która czekała na ujawnienie przez ponad 10 lat. Połączone ekipy Tibiasecrets oraz Tibiabosses przedstawiają Wam nowego nieznanego bossa.

Spostrzegawczy gracze z pewnością zauważyli, że wraz z wprowadzeniem party Findera do klienta gry pojawiła się w nim tajemnicza nazwa Bossa. Mowa oczywiście o Samaelu.

Sama nazwa na pierwszy rzut oka niewiele może nam powiedzieć. Korzystając z ogólnie dostępnej wiedzy wiemy, że imię te pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza Anioła Śmierci. Różne inkarnacje Samaela występują w kulturze oraz religii. Mając tylko takie informacje ciężko jest zlokalizować bossa w grze. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić szeroko zakrojone badania na temat tego bossa. Myślę, że wyniki naszych badań zaskoczą nawet najbardziej wybrednych graczy. Gotowi? To zapnijcie pasy i zaczynamy. 🙂

4 miesiące temu nasza koleżanka Makadamia podesłała nam info o bossach znajdujących się w party finderze. Po analizie nazw bossów od razu zaczęliśmy szukać możliwych poszlak dotyczących Samaela. Dzięki Tibia Fandom udało nam się ustalić, że pliki z rozszerzeniem dat w kliencie gry zawierają bardzo ciekawe informacje i korzystają z metody serializacji danych Protobuf. Nie będziemy wchodzić w szczegóły techniczne ale dzięki odkodowaniu pliku staticdata.dat otrzymaliśmy dość pokaźną listę potworów oraz bossów wraz z numerami ID (Cipsofcie nie karz nas za ciekawość 🙂 to w końcu zwykłe pliki tekstowe) Szybko zauważyliśmy, że zdecydowana większość potworów w liście pojawia się w kolejności w jakiej były dodawane do gry. Bingo. Dowiedzieliśmy się kiedy został dodany do gry Samael!

Samael został dodany na przestrzeni update’ów 8.4 oraz 8.5. Zatem zaczęliśmy nasze poszukiwania w Yalahar oraz misjach dostępnych w obu aktualizacjach. Nasze poszukiwania lokalizacji bossa znalazły swój koniec u pewnej żaby…

Eclesius to trochę dziwaczny czarownik więc nie zdziwiło nas, że akurat Demon w jego piwnicy to nasz tajemniczy Boss. Co ciekawe mamy możliwość wykonywania tasków u Eclesiusa. Jeden z tasków polega na zabezpieczeniu celi przed uwolnieniem Demona na wolność i jego uspokojeniem. Jak się okazuje podczas wykonywania tasku możemy usłyszeć okrzyki Samaela oraz lamenty przerażonego NPC Prisoner z więzienia  w Thais.

Teraz już wiecie, że NPC Prisoner nie jest szalony tylko naprawdę ma powody do niepokoju. Kolejna zagadka rozwiązana.

Zauważcie, że okrzyki Samaela pojawiają się w tej podłużnej celi i to w różnych miejscach. Wskazuje to że, Boss znajduje się prawdopodobnie piętro niżej w jakimś małym pomieszczeniu. Może to Boss Room? No dobrze, ale jak się dostać do Samaela? No i tu pojawia się problem. Próbowaliśmy szeregu różnych czynności. Do tej pory żadna z nich nie przyniosła skutku. Nie będziemy ich tutaj wszystkich wymieniać ale ciekawie wygląda maszyna do miksowania składników…

…oraz używanie miotły w piwnicy.

Oczywiście przeprowadziliśmy też wiele rozmów z NPC...

Nasze śledztwo w końcu utknęło w martwym punkcie. Zadaliśmy sobie w tym momencie pytanie:

„Czy do Samaela da się w ogóle dostać i czy można z nim stoczyć walkę? Czy jest jedynie „dekoracją”?”

Myślę, że dowody które za chwilę zaprezentujemy przekonają wszystkich niedowiarków co do „istnienia” Samaela i możliwości walki z nim.

Pierwszy dowód to właśnie party Finder. Czy twórcy gry umieszczali by tam Bossa którego nie można spotkać w grze? To wątpliwe.

Druga poszlaka to bonfire amulet którego do tej pory nikt nie zdobył. Spójrzcie na poniższy screenshoot.

Powyższy obrazek pochodzi z teasera z update 8.5. Czy twórcy gry prezentowali by „nowy przedmiot dostępny w grze” którego nie można zdobyć?

Kolejną poszlaką może być artykuł który ukazał się na oficjalnej stronie Tibii dnia 01.11.2008 roku czyli na kilka dni przed pierwszą zapowiedzią Yalahar (8.4). W artykule czytamy:

„Finally, I asked the question that has been nagging at me for a long time: Are there any undiscovered or unsolved quests? Chayenne told me that they usually try not to leave players in the dark for too long and that you get the majority of quests from NPCs who also provide you with some useful hints. Nevertheless, there are some quests which are not explicitly mentioned somewhere and which do not show up in the questlog even if you have already found a hint. And guess what? The content team really enjoys implementing such quests and watching us looking for hints. Such quests often involve many riddles, like the Paradox Tower quest. Unfortunately, they often get spoiled quickly and you can find all the necessary information in the net. Therefore, the quest reward is often not as high as in other quests.

Who knows, maybe our dear quest designers will implement new hidden quests in the future or continue open end quests. I guess I have to start roaming around again, looking for quests, exploring the vast lands of Tibia... being an adventurer is more than just a life style, it's a state of mind. Where is my walking stick?"”

Może twórcy tym artykułem chcieli nam powiedzieć, że w nadchodzących aktualizacjach możemy się spodziewać tzw. ukrytych questów?

A teraz przechodzimy do tego co chyba najciekawsze. Nasz team starał się odkryć jaki związek mogą mieć żaby z Samaelem oraz w jaki sposób twórcy gry mogli wpaść na pomysł na tego bossa. Często zdarza się, że game designerzy czerpią jakieś inspiracje z popkultury. To że nazwa „Samael” występuje w popkulturze dawało nam nadzieję na znalezienie odpowiedniego pierwowzoru bossa. Staraliśmy się ustalić jakie filmy czy książki były popularne w czasie powstawania Yalahar. Jeden film bardzo przykuł naszą uwagę. To Hellboy – film oparty na komiksie. Wielu z Was zapewne go oglądało i pamięta demonicznego potwora o nazwie Sammael. Wygląda on tak:

Co ciekawe filmowy Sammael nie występuje w komiksie ale był wzorowany między innymi na Frog Monsters z komiksu (zrzut ekranu poniżej)

Moglibyście powiedzieć, że to przypadek. Samael to tylko randomowy potwór z filmu i nie ma nic wspólnego z Tibią? O nie. Spójrzcie na kolejną postać z uniwersum Hellboya  – Koschei the Deathless. 🙂

https://hellboy.fandom.com/wiki/Koshchei_(character)

Kolejna, ewidentna aluzja. Każdy Tibijczyk zna to imię.

Teraz wiemy już, że ktoś z Cipsoftu był wielkim fanem tych filmów, jeśli 2 postacie z tego uniwersum trafiły do Tibii jako bossy. Kto by pomyślał?

Ciekawe prawda? Demon, Samael, Żaby… Duży tych zbiegów okoliczności. Jednak demony w Tibii nie wyglądają jak Frog Monster czy filmowy Sammael. Czy to oznacza, że to ślepy zaułek naszych poszukiwań? Nic bardziej mylnego. Na tibia fandom pod tym linkiem znajdują się grafiki o nieznanym przeznaczeniu. Jedna z tych grafik przykuła naszą uwagę. Przedstawia ona nieznanego potwora i jak udało nam się ustalić została wprowadzona w update 8.4 lub 8.5. Potwór wygląda tak jak na poniższym obrazku.

Co Wy na to? 🙂

No dobrze, ale może to tylko dekoracja i Sammaela można tylko gdzieś zobaczyć w jakiejś klatce tak jak np. niektóre bossy na Isle of Merriment , a walka z nim nie jest możliwa? Spójrzmy na poniższą grafikę.

Twórcy gry raczej nie dodali by ciała bossa gdyby nie można było go pokonać!!! Prawda, to nadal tylko teoria, że tak właśnie wygląda boss, ale to wszystko pasuje aż za dobrze!

Zapewne każdy z Was zastanawia się teraz jak dostać się do Samaela i być pierwszym graczem który stawi mu czoła. Niestety nie znamy na tę chwilę sposobu na dostanie się do niego. Liczymy, że ktoś z Was dokończy dzieła, a następnie podzieli się ze społecznością graczy swoim doświadczeniem. Możliwe, że Samael jest częścią jakiegoś większego questa. Nie zapominajmy, że w update 8.4 oraz 8.5 pojawiły się inne ciekawe tajemnice takie jak:

  • Bearded Woman

  • Niedostępne pomieszczenie w Beregar

  • Niedostępne  pomieszczenie w Kazordoon

  • Blood Skull  czyli ekstremalnie trudny do zdobycia item, którego zastosowanie nie zostało jeszcze poznane

A to tylko część z tajemnic związanych ze wspomnianymi aktualizacjami. Gorąco zachęcamy Was do ich badania. Może to właśnie Ty zostaniesz pierwszym graczem który go odnajdzie i zabije Samaela?

Myślę, że po dzisiejszym artykule nie ma co łamać mózgu na 469 czy Serpentine Tower. Nowy, nieznany boss Samael jest na wyciagnięcie ręki….


W tym samym czasie Hunter of Dragoes przeprowadził swoje śledztwo w tym samym czasie. Zapoznajcie się z jego badaniami poprzez poniższe linki.

https://www.tibiaqa.com/23929/who-is-samael-and-where-can-we-find-it-a-twelve-year-old-mystery

https://www.reddit.com/r/TibiaMMO/comments/lfjosj/samael_a_12yearold_mystery_solved/

Specjalne podziękowania dla Nohusa, admina https://tibia.space/ za dostarczenie Makadamii pełnej listy bossów.

Hej, czytając wczorajszego newsa zainteresowałem się tą sprawą. Póki co niewiele udało mi się ustalić, gdyż dopiero kończę misje dla Eclesiusa, ale zauważyłem, że nigdzie nie ma wklejonego dialogu, na który wpadłem. Żaba u Eclesiusa w domu potwierdziła, obecność i imię Samaela.

 

15:56 Alex Obsthandler [357]: demon
15:56 A Confused Frog: That demon is called ribbit. Erm, no, I mean Samael. He is one REALLY annoyed demon overlord, but we get along okay. Not sure if I'd let him out of there though. Ribbit.

Aruda także odpowiada na zapytanie "samael"

 

14:33:57 Aruda: Oh, hello, handsome! It's a pleasure to meet you, Driftmoon. Gladly I have the time to chat a bit.
14:33:58 Driftmoon [456]: samael
14:33:59 Aruda: He is soooo strong! What muscles! What a body! On the other hand, compared to you he looks quite puny.

Aruda,jak i większosć npc w Thais reaguje na imię "Sam",i to właśnie o niego chodzi.

Dobrych kilka miesiecy temu zajalem sie sprawa tego questa, i wszystko sprowadza sie do baśni braci grimm , a mianowicie bajki " Żabi Król"

Dla zainteresowanych polecam przeczytanie jej.