fbpx

Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Poradnik początkującego bosshuntera

English version

Versão em Portugues

Poradnik początkującego bosshuntera

I. Wprowadzenie.
II. (Noob)chary.
III. Przewidywanie czasu respawnu bossów – nasza strona i jak jej używać.
IV. Trasy.
V. Przydatne wskazówki.

I. Wprowadzenie

Tibia to nie tylko wbijanie leveli w nieskończoność. Jedną z rzeczy, jakie można w niej robić, jest polowanie na bossy. Chcesz poczuć ten dreszcz ekscytacji, kiedy spotykasz rzadkiego potwora, którego zabicie może ci na dodatek przynieść niezły zarobek? Jeśli twoja odpowiedź jest twierdząca, ten poradnik z pewnością ci się przyda. Odmień swoje nudne tibijskie życie - bosshunting to jedyna słuszna droga.

II. (Noob)chary

Podstawowa rzecz, jaka jest ci potrzebna, to char. Level nie ma znaczenia, bossów jest tak wiele, że na pewno znajdziesz odpowiednie dla swojego levelu. Oczywiście im wyższy level, tym lepiej. W przeszłości używaliśmy tylko naszych main charów do polowań na bossy, ale czasy się zmieniły. Zdecydowanie polecam zrobić sobie "noobchary", aby ułatwić sobie życie. Ja dzielę swoje chary na "bosscheckerów" do sprawdzania bossów i "bosskillerów" do sprawdzania i zabijania.

Polowanie na bossy jest niezwykle czasochłonne, więc kiedy tylko jesteś w stanie zaoszczędzić trochę czasu - zrób to.

Użyjmy przykładu White Pale'a. Boss ten ma 3 respawny w 3 różnych miastach: Edron, Darashia i Liberty Bay. Bieganie po tych trzech lokacjach i sprawdzanie bossa zajęłoby sporo czasu. O wiele lepiej i łatwiej jest stworzyć 3 postacie, które odwalą za nas całą robotę.

Są dwie opcje. Możesz zrobić 3 postacie z 8 levelem i wyposażyć je jedynie w łopatę, linę i stealth ringi (tyle, ile się da).  Rozmieść je na 3 respach, loguj się od czasu do czasu i po prostu pozwól się zabić przez White Pale'a, kiedy już uda ci się go znaleźć. Wtedy wystarczy przybiec szybko swoim main charem i zabić bossa.

Druga możliwość to stworzenie trochę mocniejszych charów - z 15 levelem dla bezpieczeństwa i podskillowanie ich przy użyciu offline treningu. Jeśli zdecydujesz się na rycerzy, 70 skill w zupełności wystarczy, by szybko zabić bossa. Wyposaż postacie w health i mana potions (przynajmniej po 20) i zabij bossa od razu, bez strachu, że ktoś ci go ukradnie.

Oto pierwszy bosskiller, jakiego kiedykolwiek stworzyłem. Jest nieco mocniejszy w porównaniu do opisu przykładowego chara powyżej. Wynika to z tego, że został zrobiony niedługo po wprowadzeniu White Pale'a i nie wiedzieliśmy wtedy dokładnie, jak silny jest ten boss.

Przykłady bossów, które można łatwo sprawdzać przy użyciu noobcharów:

 • White Pale,
 • Fernfang,
 • General Murius,
 • Man in the cave,
 • Ocyakao,
 • Yeti,
 • Dharalion,
 • Rotworm Queen,
 • Midnight panther,
 • Crustacea gigantica...

I tak dalej. Bądź kreatywny - im wyższy level ma twój noobchar, tym mocniejsze bossy możesz nim sprawdzać/zabijać. Oto przykład. Mam EKa z 55 lvlem i zostawiłem go w kopalniach Formorgar, żeby zabijał Hirintrora. To pozwalało mi zaoszczędzić przynajmniej 10 minut, które musiałbym poświęcić na sprawdzanie go main charem. Posiadanie noobchara na takim levelu daje sporo możliwości. Dzięki temu możesz sprawdzać wszystkie vamp lordy, man in the cave'a i wiele innych bossów.

Level to twoja jedyna granica. Powiedzmy, że masz chara z levelem 80+ i kogoś, kto posłuży za twoją eskortę. Możesz wtedy nawet zostawić chara w sali tronowej Pumina i sprawdzać nim Handmaiden. Powtórzę to raz jeszcze, możliwości są nieograniczone. Mocniejsze bossy takie jak Shlorg czy Zushuka także mogą być sprawdzane/zabijane w ten sposób. Wszystko, czego trzeba to cierpliwość, by wylevelować swoje chary i rozmieścić je na respach bossów.

III. Przewidywanie czasu respawnu bossów – nasza strona i jak jej używać

Zostawmy na chwilę kwestię bosscheckerów i bosskillerów. Spójrzmy szerzej na zabijanie bossów za pomocą main chara.

Jedną z najważniejszych spraw jest: jak przewidzieć czas respawnu bossa? Cóż, głównym źródłem tych informacji jest sekcja ze statystykami zabić na tibia.com. W oparciu o nie możliwym jest wyliczenie, co ile mniej więcej dni pojawia się dany boss. I w tym właśnie miejscu przyda ci się nasza strona. Zrobimy całą robotę za ciebie i przeanalizujemy te statystki, abyś mógł skupić się na zabijaniu bossów i zdobywaniu rarów. Czy to nie brzmi wspaniale?
Rzuć okiem na screenshot poniżej i zapoznaj się ze szczegółami odnośnie naszego systemu analitycznego:

Jak odświeżyć statystki na podstronach poszczególnych serwerów?

Jeśli widzisz komunikat o nieaktualnych statystykach na stronie, po prostu kliknij "CLICK UPDATE". Pamiętaj, że można to zrobić jedynie po godzinie 4:00 rano czasu środkowoeuropejskiego. Komunikat o nieaktualnych statystykach wygląda w ten sposób:
Wtedy wystarczy kliknąć w napis i staty odświeżą się. Będzie to wyglądało tak:

Wielu graczy pyta nas: "Czemu na stronie są statystyki dwóch Tyrnów i Hirintrorów?"

Oba te potwory mają po 2 miejsca respów. Tyrn może zrespić się w jaskini przy Liberty Bay i pod Drefią. Zaś Hirintror - w kopalniach Formorgar i pod wyspą Nibelor.
Mamy więc Hirintrora 1-2 oraz Tyrna 1-2. Musisz odkryć samodzielnie, który jest który na danym serwerze, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzać jedynie tego bossa, który ma status "High/Low chance".

IV. Trasy

Trasy to kolejna istotna kwestia, gdy chcesz zaoszczędzić czas przy sprawdzaniu bossów.
Przemieszczaj się szybko z punktu do punktu (respu bossa), by efektywnie sprawdzić wszystkie bossy na danym obszarze.
Oto jak zazwyczaj sprawdzam bossy w Edron:

Najpierw biegnę do Shlorga, ponieważ jest najbardziej opłacalnym bossem na tym obszarze, później mijam resp bossa wilków - Big Bad One. Kolejny etap to wejście do podziemi na północy, gdzie sprawdzam Necropharusa. Ostatnim miejscem jest jaskinia, gdzie respi się Sir Valorcrest, blisko miejsca, gdzie zaczynam check. Oczywiście możesz ustalić kolejność sprawdzania zgodnie ze swoimi upodobaniami i np. zacząć taki check od Sir Valorcresta.

V. Przydatne wskazówki:

 • Sprawdzaj tak często, jak to możliwe. Nie wierz w mity mówiące o tym, że bossy respią się tylko tuż przed lub po server save.
 • Nie stój na respach bossów całymi dniami czekając, aż się zrespią. Zazwyczaj jest to strata czasu, który mógłbyś wykorzystać na sprawdzanie innych bossów.
 • Dobrze jest pilnować world/english/advertising czatów. Bywa, że gracze szukają tam pomocy w zabiciu bossów, które spotkają przypadkiem. Zdarzyło mi się to przykładowo z Welterem, Tyrnem i Demodrasem. Albo też, jeśli przegapisz ogólnoserwerowy komunikat o jakimś poważniejszym bossie (Ferumbras, archdemony), jest to często komentowane na tych czatach. Możesz zyskać jeszcze szansę, by zdążyć dobiec na miejsce respa i wziąć udział w zabijaniu bossa.
 • Jak już wspomniałem wcześniej, im szybciej sprawdzasz - tym lepiej. Jak widać na screenie poniżej, podczas checku zawsze używam eq zwiększającego szybkość, by zaoszczędzić choćby kilka cennych sekund.

 • Nie rezygnuj ze sprawdzenia określonego miejsca jeśli widzisz, że ktoś tam hunci. Może to być bot, który zazwyczaj zignoruje bossa i nie zabije go, gdy ten się pojawi. Miałem taką sytuację z Grorlamem na Therze, jak również z innymi bossami. Na screenshocie poniżej widać przykład bota (Gruba Swiniaa) ignorującego undead cavebeary. Cavebear był odlurowany z miejsca respu i chodził za botem.

 • Niektóre bossy ciężko jest zauważyć, ponieważ często używają niewidzialności (choćby midnight panther i Grandfather Tridian). Ważnym jest, by poczekać chwilkę na miejscu respa i upewnić się, czy boss się przypadkiem nie zrespił.
 • Część bossów pojawia się z dodatkowymi potworami. Nazywam to overrespem. Jeśli zauważysz overresp, możesz mieć pewność, że gdzieś w pobliżu pojawił się boss. Na przykład Man in the cave pojawia się z dwoma dodatkowymi ice golemami, które możesz spotkać na poziomie poniżej jego jaskini. Z kolei Furyosa respi się z dużą ilością demonów, które są wtedy na poziomie ponad nią.
 • Połącz przyjemne z pożytecznym i expij w miejscach, gdzie mogą zrespić się bossy (podziemia, gdzie wykonuje się 10 misję questa Wrath of the Emperor, wyrmy pod Drefią i przy Liberty Bay itd.).
 • Pewne bossy mają bardzo "głośne" odgłosy, które mogą być słyszane z daleka. Dzięki temu czasem możesz szybciej dowiedzieć się o obecności bossa, co może być bardzo przydatne. Przykłady: midnight panther warczy bardzo głośno i jest to słyszalne na dużym obszarze. Podobnie sytuacja ma się z Hatebreederem. Krążą też plotki, że możesz usłyszeć odgłosy Plasmother na PoI i sprawdzić ją tym samym bez potrzeby przebycia długiej i ciężkiej drogi do tronu. A najbardziej typowym przykładem jest Man in the cave i jego monki. Dzięki krzykom ich i samego bossa można łatwo sprawdzić, czy jest on w swojej jaskini.

 • Niestety wiele bossów znika po określonym czasie. Wielu bosshunterów uważa, że typowy czas przebywania bossa w świecie Tibii to 4 godziny. Mogą one zniknąć nawet podczas zabijania (zdarzyło mi się to z Fernfangiem, White Pale i Foremanem Kneebiterem). Z drugiej strony bossy, które można oswoić, nie znikną aż do server save'u. To sprawia, że czasem możesz znaleźć 2 krewety na Calassie na 1 checku, albo 4+ undead cavebeary w lich hellu. Czas znikania poszczególnych bossów może być zróżnicowany. Najświeższe doniesienia mówią, że Pale Count znika po zaledwie 2 godzinach.
 • Jeśli szukasz informacji o bossach odwiedź naszą Bossopedię! Screenshoty/fimiki, trasy, looty, ciekawostki... Jest tam wszystko!
 • Fajnie jest kolekcjonować dobre wspomnienia, więc rób screenshoty ze swoich spotkań z bossami, kiedy tylko masz taką możliwość! Chętnie opublikujemy je na naszej stronie i na facebooku.

Przewiduję rozwijanie i wprowadzanie poprawek do tego artykułu w przyszłości, by uczynić go tak dobrym i przydatnym jak to możliwe.

Powodzenia bosshunterzy!

Bosst

Specjalne podziękowania dla Makadamii i Mad Defa za przegląd artykułu i przydatne wskazówki podczas tworzenia. 🙂
TibiaBosses.com © 2019. All rights reserved.
Tibia and TibiaME are trademarks of CipSoft GmbH. The official website for Tibia is Tibia.com