Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Bank Robbery bosses - the compendium (polska wersja)

English version
Portuguese version

 

Bank Robbery to mini-world change (MWC), za którym każdy profesjonalny bosshunter i achievement-hunter powinien się rozglądać. Mamy tu do czynienia z 4 bardzo ciekawymi bossami, a dodatkowo zyskujemy możliwość zdobycia jednego rzadkiego i drugiego niezwykle rzadkiego achievementu. Choć na wielu stronach można znaleźć wzmianki o lokacjach tych bossów i ogólne informacje o MWC, to jednak brakuje kompleksowego i kompletnego poradnika, który podsumowywałby wszystkie możliwe informacje.

Mamy przyjemność zaprezentować wam ostateczne kompendium o Bank Robbery MWC i jego bossach.

 

O co chodzi w tym wydarzeniu i co możemy dzięki niemu zyskać? W skrócie - w jednym z 4 miast dochodzi do napadu na bank. Musimy zająć się złodziejami i odzyskać złoto, w przeciwnym razie bank nie będzie normalnie funkcjonował - np. nie będzie można wypłacić żadnych pieniędzy. W zamian możemy otrzymać achievementy i/lub dużo pieniędzy. Rozwinę ten temat później.

Jak możemy stwierdzić, czy ten konkretny MWC jest aktywny? Istnieją 4 możliwe sposoby:

  1. Rozmowa z NPCami w bankach we wszystkich miastach, które mogą być dotknięte tym problemem - Carlin, Ab'Dendriel, Thais i Venore. Bankierzy będą reagować inaczej, gdy zostaną okradzeni, na przykład:
    Naji: HELP! We have been robbed! I can't give you any gold until the robber has been brought to justice or we have received a compensation from the king. I think the robbers ran towards the Ancient Temple.
  2. Stań w pobliżu Towncryera w Thais i posłuchaj komunikatów, które powtarza. Tak samo jak przy innych MWC, może nas on poinformować o napadzie na bank:
    Hear ye! Hear ye! Stand and deliver! That's what they shout, robbing banks in main's coastal towns and then hide out. Catch the thieves and make us proud, bring back the gold to please the crowd!

  3. Sprawdź wszystkie 4 miejsca respawnu bossów Bank Robbery - albo klasycznie, biegając po wszystkich respach jednym charem, albo z kilkoma charami wylogowanymi w każdej lokacji, aby sprawdzić/zabić danego bossa.
  4. Sprawdź World Board, który można znaleźć w siedzibie Adventurer's Guild. Zostaje ona zaktualizowana natychmiast po uruchomieniu MWC, a wiadomość o niej można zobaczyć na poniższych screenshotach:

Co jeśli sprawdzisz tablicę i MWC wydaje się być aktywne, pobiegniesz do konkretnego miejsca respawnu bossa, a jego tam nie ma? Oznacza to, że ktoś już zabił bossa, ale jeszcze nie oddał worka ze złotem. Pech.

 

Bossy

Tutaj znajdziesz szczegółowe trasy prowadzące do każdego bossa oraz kilka ciekawostek na ich temat. Wystarczy kliknąć na konkretną nazwę, aby rozwinąć sekcję.


Jesse the Wicked

Jesse the Wicked

Pamiętaj, że w Thais jest 2 NPC bankierów - na obu działa MWC i możesz zdecydować, komu chcesz zwrócić worek ze skradzionym złotem.

Dotarcie do tego bossa jest dość łatwe, gdyż respawnuje się on w podziemiach Ancient Temple, a więc w bliskim sąsiedztwie Thais. Musimy jednak zejść 4 poziomy niżej. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze użycie wbudowanych w klient markerów mini-mapy, by zaznaczyć odpowiednie dziury i nie zapomnieć drogi podczas MWC. Ta mała sztuczka może się przydać również przy większości innych bossów.

Szczegółowa trasa:

Jesse jest idealny do sprawdzenia/zabicia przez wylogowanego low-lvl chara. W tej lokacji jest tylko kilka słabych orków, więc można bezpiecznie użyć stealth ringów i checkować go bez żadnych problemów.

Elvira Hammerthrust

Elvira Hammerthrust

Mamy przed sobą długą drogę, by do niej dotrzeć. Elvira obrabowała bank w Ab'Dendriel i ukryła się naprawdę daleko, w jednej z krasnoludzkich kopalni, na zachód od Kazordoon. Trasa nie jest bardzo skomplikowana, trzeba tylko pamiętać, do której kopalni wejść, ale i tak dotarcie do niej wymaga kilku minut, zwłaszcza jeśli biegnie się prosto z Ab'Dendriel.

Szczegółowa trasa:

Zauważ, że podaliśmy najdokładniejszą lokalizację respawnu bossa. Inne strony oznaczyły ją błędnie. Po zejściu na lvl -4, boss powinien być w bliskiej odległości od miejsca, gdzie używa się liny.

Da się tu wylogować chara na stealth ringu na lvl -3 (czwarty obrazek z trasy). Są tam tylko dwarfy, więc jest bezpiecznie. Można po prostu szybko zejść na dół, aby sprawdzić, czy boss tam jest czy nie.

Tutaj jest film z zabicia bossa, autorstwa Mogh'a:

 

Robby the Reckless

Robby the Reckless

Lokalizacja Robby'ego jest bardzo oddalona od Carlin. Aby go odnaleźć, musimy dostać się do podziemi Ghostlands. Jest w tym jeden pozytywny fakt - nie każdy gracz (zwłaszcza ten mniej doświadczony) wie, jak szybko się tam dostać. Dodatkowo Carlin nie jest zbytnio zaludnione, więc szansa, że ktoś dowie się, iż MWC jest aktywne pytając NPC bankiera jest stosunkowo niewielka (podobnie jak w przypadku Ab'Dendriel).

Szczegółowa trasa:

Jest kilka miejsc na lvl -2 z samymi skorpionami, więc można tam wylogować chara ze stealth ringami i zdjąć ring sprawdzając respawn Robby'ego z ghulami (które widzą niewidzialnych).

Mornenion

Mornenion

Mornenion ma swój respawn w Shadowthorn, które nie jest tak daleko od Venore. Dotarcie do niego nie powinno zająć więcej niż 2 minuty, jeśli znasz drogę.

Szczegółowa trasa:

Jest to popularne miejsce polowań na FACC, można tu również zrobić bestiariusz dla thornfire wolf i crystal wolf, a także oswoić tego ostatniego. Niewątpliwie miejsce to jest popularne, więc często zdarza się, że Mornenion jest zabijany przez jakiegoś przypadkowego gracza, nieświadomego istnienia MWC.

Mornenion może być sprawdzony przez wylogowanego chara. Możliwe miejsca do wylogowania znajdują się w podziemiach oraz tuż przed wejściem do Shadowthorn.

Filmik pokazujący zabicie, autorstwa Mogh'a:


Częstotliwość

Boss Zabitych w Tibii od 2015 Zabitych na Antice od 2015 Zabitych na Asterze od 2015
Mornenion 1707 48 49
Robby the Reckless 1638 41 47
Elvira Hammerthrust 1597 53 53
Jesse the Wicked 853 19 28
Suma 5795 161 177

Przeanalizujmy te dane, na stan 6 czerwca 2021 roku. Widzimy, że Mornenion jest najczęściej zabijanym bossem Bank Robbery, ponieważ jego miejsce respawnu jest również dość popularnym miejscem polowań. Z drugiej strony, Jesse został zabity najmniej razy ze wszystkich bossów. Statystyki z Antici i Astery mogą nam pomóc zrozumieć, jak często występuje MWC. Wiemy, że dane Guildstats są zbierane od 21 lutego 2015. Bazując więc na całkowitej liczbie zabić z Antici (161) i czasie, który upłynął (2298 dni), możemy podzielić te liczby. Wynik to około 14 - oznacza to, że boss Bank Robbery był zabijany statystycznie co 14 dni na Antice, to samo wyliczenie daje wynik 13 dni na Asterze. Oczywiście, niektórzy bossowie mogą zostać pominięci, ale te 2 serwery (szczególnie Antica) są bardzo zaludnione, więc dane powinny być wystarczająco dokładne.

Wygląda więc na to, że MWC występuje mniej więcej co 2 tygodnie. Ale powinniśmy również sprawdzić statystyki zabić pojedynczych bossów, aby research był kompletny. Skupimy się na Mornenionie i Robbym, gdyż wydaje się, że są to bossowie z najmniejszą szansą na przegapienie.

Staty Morneniona z ostatnich 2 lat - Antica:

 

Staty Robbiego z ostatnich 2 lat - Astera:

Powyższe statystyki pojedynczych bossów wyglądają nieco myląco. Czas pomiędzy zabiciem bossów jest całkowicie randomowy. Możemy zauważyć, że było to od 2 dni do nawet 175 dni. Wniosek jest prosty - nie ma tu żadnego wzorca. Nawet jeśli jeden z bossów jest zabijany mniej więcej co 2 tygodnie, należy sprawdzać je jak najczęściej, aby zwiększyć swoje szanse na ich spotkanie i zabicie .

Muszę przyznać, że tak duża losowość sprawiłaby, iż regularne polowanie na bossy byłoby o wiele ciekawsze niż teraz i przywróciłaby oldschoolowy dreszczyk emocji związany z bosshuntingiem z czasów, kiedy nie było stron czy innych narzędzi do śledzenia bossów.

Achievementy i złoto

W tym MWC możemy brać udział wielokrotnie. Za każdym razem, gdy zwrócimy worek ze skradzionym złotem, otrzymamy 10 platynek. Dodatkowo za pierwszy zwrócony worek otrzymamy achievement Honest Finder, który wart jest 1 punkt.

 

Ale to nie wszystko. 5 zwróconych worków jest potrzebnych do zdobycia bardzo rzadkiego achievementu Goldhunter, wartego 2 punkty. Czy jesteś achievement-hunterem? Bag with stolen gold możesz uznać za twój "Bag You Desire". 😉

 

Jest jedna bardzo ważna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę - możesz handlować tymi workami złota z innymi graczami. Nie są one przypisane do postaci. Pamiętaj jednak, że znikną one wraz z następnym zapisem serwera, więc musisz się spieszyć. Czy warto handlować workami? To zależy od Twojego serwera i dostępności achievement-hunterów. Osobiście widziałem, że są one sprzedawane nawet za 10kk. Oczywiście, znalezienie kupca wymaga trochę czasu, ale nie wahaj się użyć Advertising chatu lub napisać posta na trade subforum na tibia.com.

Ostatecznie możesz skończyć z niezłą fortuną w swoich rękach.

Ciekawostki

Haishen zdołał dokonać czegoś, co wymaga naprawdę ogromnych ilości szczęścia. Zabił Elvirę podczas jednego z eventów z 2x lootem. Ona i reszta bossów Bank Robbery mają regularny loot, więc oczywiście zostaje on podwojony. Dwa bags with stolen gold mogą dać ciekawe możliwości odnośnie achievementów.

Haishen zwrócił 2 worki na raz do NPC. Otrzymał zwyczajową nagrodę i MWC zakończyło się. Logicznie rzecz biorąc, dwa worki powinny być zaliczone do jego osiągnięcia Goldhunter. Niedawno Haishen zabił swojego 4-tego bossa i zwrócił swoją (w sumie) 5-tą torbę. O dziwo, nie dostał tego osiągnięcia, więc dzięki niemu mamy prawdopodobnie pierwszy dowód w historii, że niezależnie od ilości zwróconych worków naraz - liczy się tylko jeden.

Mając tę wiedzę - ostrzegamy! Nie kupujcie worka podczas eventów z 2x lootem, bo możecie zostać oszukani. Albo kupujcie 2 worki naraz, albo żadnego.


Co się stanie, jeśli NPC zapyta nas, czy znaleźliśmy worek, a my zaprzeczymy (podczas gdy naprawdę mamy worek przy sobie)?

NPC "czuje", że mamy worek, ale akceptuje fakt, że go nie oddamy i kończy rozmowę.


W sieci można znaleźć bardzo mało informacji na temat umiejętności, jakie posiadają bossy Bank Robbery. Zauważyliśmy, że Robby the Reckless prawdopodobnie potrafi się leczyć, a jego atak "burst" najprawdopodobniej zadaje obrażenia fizyczne.


Mogh odkrył 2 nowe odgłosy, których używa Robby the Reckless!

Oraz 2 new odgłosy Elviry Hammerthrust!

Wygląda na to, że nikt ich jeszcze nie opublikował, miłego oglądania. 🙂


Jesse the Wicked jest wyraźną aluzją do słynnego bandyty i rabusia banków - Jessiego Jamesa!

 

Źródła:

Specjalne podziękowania dla Mogh'a i Haishen'a za ich nieocenioną pomoc i materiały, które są podstawą tego artykułu.
Dzięki również dla Makadamii za piękny banner i dla Xizyy'ego za tlumaczenie na jezyk portugalski.

 

Dobry materiał, ale nie cieszę się z jego publikacji bo pojawi mi się konkurencja... Poza tym, nie wiem jak inne języki bo nie sprawdzałem, ale wprowadzasz/acie ludzi w błąd "Co jeśli sprawdzisz tablicę i MWC wydaje się być aktywne, pobiegniesz do konkretnego miejsca respawnu bossa, a jego tam nie ma? Oznacza to, że ktoś już zabił bossa, ale jeszcze nie oddał worka ze złotem. Pech."  Nie do końca nawet nie wiem jak to mam interpretować - czyli jak co dzień zaloguje się pierwszy na swoim amerykańskim prawie pustym serwerze - dla nich nasza 10(ss) to 2-3 w nocy więc pustki - i sprawdzę, że jest, przebiegnę do każdego z miast zapytać NPC żeby sprawdzić w którym było zabrane i żaden mi nie odpowie to znaczy, że pół minuty po ssie już ktoś go zabił? - Nie bardzo.. One w ciągu dnia respią się tak samo jak inne bossy, z czego sprawdza się ich stan właśnie rozmową z NPC albo z Towncryerem bo on w momencie kiedy boss stoi to to napisze, w innym przypadku on nic na ten temat nie mówi, choć na tablicy jest.  Tak więc - jeśli wystartujesz od razu po ssie sprawdzisz tablice i widzisz "Several banks..." na tablicy to lecisz sprawdzić każdą rozmowę z NPC, jeśli któryś już inaczej reaguje to tam lecisz, jeśli nie co jakiś czas sprawdzasz NPC albo Towncryera.

+ Tak w ogóle, u mnie na serverze nie było mnóooooooooooostwo czasu, a jestem codziennie, sprawdzam codziennie bo to dla mnie najważniejszy achievement obecnie do zrobienia. Dokładnie nie sprawdzałem, ale ostatnim razem kiedy był MWC to NIE PADŁ ŻADEN BOSS, a sprawdzałem już z nudów spoty i cały dzień rozmawiałem z NPC i Townem... - Nie że ktoś nie oddał - w statystykach nie było żadnej śmierci czterech z nich a evencik był.

Pozdrawiam

TibiaBosses.com © 2020. All rights reserved.
Tibia and TibiaME are trademarks of CipSoft GmbH. The official website for Tibia is Tibia.com