Death Tracker Help




To jest artykuł o Death Trackerze.

Jeśli stoicie, to lepiej usiądźcie.

Tym razem mamy dla Was coś naprawdę niesamowitego.

Napisane przez naszego programistę Mogh’a – nowe tibijskie narzędzie, które może sprawić, że Wasze podejście do gry zmieni się o 180°.

Powitajcie i przetestujcie jedyny w swoim rodzaju:

Co to jest i jak to działa?

Death Tracker to potężne narzędzie dające możliwość śledzenia śmierci wszystkich graczy na danym serwerze. System monitoruje bazę danych graczy w czasie rzeczywistym i powiadamia nas wizualnie oraz dźwiękowo. Występuje jedynie niewielkie opóźnienie sięgające zazwyczaj około 2 minut po śmierci gracza. Możliwości użycia toola są praktycznie nieograniczone. Przedstawię niektóre z nich w dalszej części tego poradnika.

Prosta, rozwijana lista umożliwia wybranie serwera, który będzie analizowany pod względem śmierci. Kliknięcie na “Click Here to Display/Hide Options” umożliwia dopasowanie opcji toola do własnych preferencji. Tu możecie filtrować poszczególne powiadomienia i decydować o ich rodzaju. Ustawienie tych opcji jest tak proste, że właściwie nie wymagają one szczegółowego wyjaśniania. Przykładowo, zaznaczenie opcji “Skip warnings for Dawnport/Rookgaard” i “Skip warnings for monster arena deaths” pozwoli uniknąć niepożądanego spamu powiadomień. Z kolei zaznaczenie”Track only Rare Bosses” to opcja dla graczy zainteresowanych wyłącznie bosshuntingiem.

Wbudowany system powiadamiania głosowego to wielkie ułatwienie, jako że nie trzeba nawet śledzić wyników wzrokowo. Wystarczy otworzyć kartę z toolem i zminimalizować, a zostaniecie powiadomieni o każdym zgonie. Można również wyłączyć powiadamianie głosowe i wybrać  opcję “Enable sound effects” – wtedy usłyszycie krótkie powiadomienie dźwiękowe po każdej śmierci. Oczywiście obie opcje mogą zostać wybrane równocześnie.

Spójrzcie na grafikę, która znajduje się po lewej stronie każdego wpisu/powiadomienia o śmierci:

Przedstawia ona poziom rozkładu ciała. Pamiętajcie, że można je otworzyć i zidentyfikować tylko podczas pierwszych dwóch etapów. Należy odnaleźć ciało i przejąć loot, zanim zmieni się ono w szkielet – mamy na to godzinę. Ponadto, przy każdym wpisie o śmierci zarejestrowanym przez tool jest dodatkowa informacja, która odświeża się automatycznie, np. “This body will turn into a skeleton in 2 minutes.

Pamiętajcie, że baza danych graczy jest ogromna, a lista graczy online na tibia.com updatuje się co 5 minut. Może się zdarzyć, że tool pominie jakąś śmierć i powiadomi o niej później niż w czasie 1-3 minut. W takich sytuacjach tool poinformuje o wykryciu śmierci krótkim sygnałem dźwiękowym.

Oraz ostatni, ale nie mniej ważny punkt – tool działa płynnie na smartfonach.


Bosshunting

Zarówno niedzielni, jak i profesjonalni bosshunterzy skorzystają na naszym toolu. Każdy gracz zabity przez bossa jest oznaczany adnotacją “Rare Boss!!!”. W opcjach narzędzia dostępna jest opcja “Track only Rare Bosses.” Zaznaczenie jej sprawi, że tool będzie powiadamiał jedynie o zgonach spowodowanych przez bossy.

Wszystko, co trzeba wtedy zrobić, to szybko wywnioskować lokalizację bossa i zabitego gracza oraz oczywiście zabić potwora i ewentualnie zabrać loot ofiary. Jest to również dodatkowe udogodnienie – nie trzeba już tego dnia sprawdzać danego bossa. Oszczędzasz czas, a czas to pieniądz.

Bossy najczęściej wykrywane przez tool to te, które są najbardziej zabójcze dla graczy. Tracker pomoże Wam w szczególności z bossami takimi, jak:

  • Grorlam
  • Demodras (wild)
  • The Welter
  • Old Widow (wild)
  • Tyrn
  • Yeti
  • Zushuka
  • Flamecaller Zazrak
  • Yaga the Crone
  • White Pale
  • Dharalion

I tak dalej. Miejcie na uwadze, że to są tylko przykłady bossów, które tool może wykrywać częściej niż inne. Praktycznie każdy boss może zostać wykryty przez tool, wszystko zależy od prawdopodobieństwa, z jakim dany boss zabije gracza. Jeśli ktoś używa noobcharów do sprawdzania bossów – jest to dla Was szansa. Spróbujcie wyprzedzić gracza, którego noobchar zginął i znaleźć bossa, zanim przeloguje się na main char.

Grorlam zabity przez Mogh’a.

 

Flamecaller Zazrak zabity przez Makadamię tuż po tym, jak ktoś zginął od niego na Parnych Polach.

Jeden z najdziwniejszych (ale nie niemożliwych, jak widać poniżej) przypadków bossa wykrytego przez tool to Countess Sorrow, od której zginęła nasza beta-testerka Maka.

 

Jak widać nawet PoI bossy nie oprą się wykryciu przez Death Tracker!

Tak więc szanowni bosshunterzy, miejcie włączony Death Tracker. Nie przegapcie szansy na ułatwienie sobie życia i polowań na bossy!


Szukanie ciał

W Tibii mamy wiele nieformalnych “podklas”: bosshunterzy, pkerzy, lurerzy, roleplayerzy, fani grania w stylu iron-mode…

Tibiabosses tworzy dla Was zupełnie nową podklasę poszukiwacz ciał/corpse hunter! Trzeba jedynie chwilę poczekać, aż nasz tool wykryje śmierć gracza, wywnioskować gdzie zginął i BIEC! Zadecydujcie sami, czy zachowacie sobie loot, czy oddacie go właścicielowi. Tak czy owak zabawa jest przednia. ?

OŚWIADCZENIE

Nie zachęcamy Was do kradzieży backpacków i eq. Równie dobrze można zrobić screenshot na pamiątkę i oddać loot właścicielowi – to jak łowienie ryb i wypuszczanie ich z powrotem. Oddanie lootu może pomóc w zyskaniu wielu przyjaciół oraz wyrazów wdzięczności, co samo w sobie jest bezcenne.

Loot poniżej jest całkiem niezgorszy, ale przeczytajcie cały artykuł. Najlepsze będzie na końcu.

Pozwólcie, że wytłumaczę to szerzej i dam kilka cennych rad.

Ważnym jest, by szybko sprawdzić profil zabitego gracza na tibia.com (najlepiej użyć hyperlinka dostępnego w każdym wpisie toola). Sprawdźcie, czy są tam jakieś śmierci, które można powiązać z tą wykrytą przez tool – może to pomóc w zlokalizowaniu ciała. Weźcie też pod uwagę level gracza i miasto, w którym mieszka.

Oto przykład: gracz facc z Venore ginie od valkyrii. Najprawdopodobniej jego ciało jest gdzieś w amazon campie na północny zachód od Venore. Istnieje prawdopodobieństwo, że ciało jest w campie na północ od Carlin, ale o wiele niższe. Inny przykład: gracz z pacc, 60 lvl ginie od ancient scaraba. Zacząłbym poszukiwania od Mother of Scarabs lair, ponieważ jest to największe i najpopularniejsze expowisko z ancientami na tą chwilę. Trzeba na moment stać się detektywem, niektóre zgony są oczywiste, inne trudne do odgadnięcia.

Są w Tibii miejsca, gdzie poziom trudności rośnie bardzo skokowo – pamiętajcie o nich, jako że tam gracze mogą zginąć w dowolnej chwili. Dobrym przykładem są dziury prowadzące do Otherworld:

  • blisko dwarven bridge;
  • na północ od Edron;
  • na pustyni, na północ od Ankrahmun.

Warto wziąć pod uwagę również:

  • Plains of Havoc;
  • corymy;
  • ork culty;
  • drillwormy w Kazordoon
  • stonerefinery w Venore
  • oraz wiele innych miejsc

 

Jeśli tracker wykryje, że ktoś zginął dwa razy w krótkim czasie, możemy wtedy z 99% pewnością stwierdzić, że stracił swój bp/eq i próbuje je odzyskać. Gdy tylko zauważycie taką sytuację – nie zwracajcie uwagi na lvl zabitego gracza. Ci, którzy stracili swoje itemy, zazwyczaj panikują i starają się je odzyskać, nie mając nawet ze sobą żadnych run/potionów. Odszukanie takich ciał może być bardzo opłacalne i warte poświęconego czasu.

Rzućcie okiem na screenshot poniżej i przeanalizujcie ten przypadek.

Mamy tu idealną sytuację. Dwóch graczy expiło na orc cultach i zginęło. Obaj stracili swoje itemy. Niższy lvl próbował je odzyskać, ale zginął po raz drugi. Rezultat?

Całkiem niezłe looty, w backpackach było też sporo manasów i run, a golden legi są zawsze spoko. ?

Ostatnia wskazówka. Obserwujcie otaczające Was środowisko podczas szukania ciał. Dziury do zejścia na niższe poziomy, które zostały świeżo rozkopane, ślady krwi na ziemi, a nawet inni gracze, którzy biegają w pobliżu nic nie zabijając – pozornie bez celu. Wszystko to może być istotne i stanowić wskazówkę, która zaprowadzi Was w odpowiednie miejsce i ułatwi szybkie znalezienie denata.

 

Ostrzegam jednak. Nie ma znaczenia, czy gracie na serwerze PvP czy optional PvP. Szukanie ciał może wpędzić Was w tarapaty, sprawić, że będziecie hunted, zyskacie zaciekłych hejterów, itd.

Róbcie to na własną odpowiedzialność.


 

Player versus player

PK policja

Jeżeli graliście kiedykolwiek na serwerze PvP, na pewno zauważyliście następującą sytuację. Wielu graczy tuż po zabiciu przez PK upublicznia nick zabójcy i jego przybliżoną lokalizację na publicznych czatach. Jest to informacja dla tzw. “PK policjantów”,  którzy namierzają i zabijają pkrów, zanim ci stracą skull i zniknie im PZ lock.

Koniec ze śledzeniem czatów i wypytywaniem ofiar o szczegóły. Włączcie Death Tracker i zacznijcie polowanie – z naszym toolem to prostsze niż kiedykolwiek!

Battle tracker

Nieważne, czy jesteście neutralem, czy nie, warto czasem wiedzieć, gdzie aktualnie rozgrywa się bitwa. Death Tracker może w tym pomóc. Jeśli tool wykryje większą ilość śmierci PvP w krótkim czasie, możecie być pewni, że gdzieś właśnie rozgrywa się niezła potyczka. Exivujcie poszczególne strony konfliktu, by do nich dołączyć albo po prostu wiedzieć, jakich miejsc lepiej unikać w najbliższym czasie.

Bless trapy

Istnieje pewien ciekawy trik na serwerach PvP, zwany “bless trap”. Należy zablokować drogę do temple (np. w Kazordoon) i poczekać, aż ktoś przyjdzie kupić bless. Mamy wtedy pewność, że gracz nie jest chroniony przez pełen zestaw blessów i może coś z niego wypaść po zabiciu.

Z Death Trackerem możecie zastawić bless trap w dowolnym momencie, kiedy tylko zauważycie, że ktoś zginął i został wykryty przez tool. Powinniście mieć przynajmniej kilka minut na przygotowanie. Będzie to miało największą efektywność, gdy zginie grupa graczy i będą kupować blessy w tym samym czasie.

Death Tracker pokazuje, ile zostało czasu, zanim killer straci PZ lock. Pamiętajcie jednak, że ma to charakter wyłącznie informacyjny. Nie ma technicznej możliwości sprawdzenia, czy gracz jest rzeczywiście oznaczony skullem i jakiego jest on typu.

 


Analizator serwera – co aktualnie dzieje się na serwerze

Dane o zgonach dostarczane przez tool to cenne źródło informacji. Wystarczy szybko przeanalizować poszczególne śmierci, by wywnioskować następujące rzeczy:

  1. Kto expi na Plague seal, Falcon Bastion, Library, itd.
  2. Kto expi/luruje na Rosha.
  3. Kto właśnie rookuje swój char/został zhackowany.
  4. Czy Gaz’Haragoth jest właśnie bity.
  5. Gdzie ogólnie expią Wasi wrogowie (przydatne na światach opt-pvp, gdzie nie da się exivować).
  6. Kto używa potworów z aren, aby teleportować się do miasta zamieszkania (szczególnie Rosha)

Może się to wydać nieco przerażające, ale jeśli ktoś właśnie padł, można go spytać o miejsce, gdzie expił i je przejąć. (Tak jest, przetestowaliśmy to :D) Tak więc toola można użyć nawet jako wyszukiwarki wolnych expowisk!

Spójrzcie na poniższy przykład. Gracz najprawdopodobniej zginął tylko w celu teleportacji na Rosha.

 

 


Dosyć gadania, mamy nadzieję, że będziecie się bawić z toolem równie dobrze jak my przy jego tworzeniu i testowaniu.

Powodzenia Tibijczycy, dobrej zabawy!

 


To był olbrzymi projekt, jeden z największych w historii Tibiabosses. Pozwolę sobie podziękować wszystkim zaangażowanym w imieniu twórcy toola, którym jest:

Tool author: Mogh

Guide author: Williams

I jego pomocnicy:

Makadamia

Mad Def

Vlido de’Memphis

 

Specjalne podziękowania dla mojej przyjaciółki (nie grała nigdy w Tibię, ale kto wie), którą jest niezastąpiona

K-lava

za gruntowne sprawdzenie angielskiej wersji poradnika pod względem gramatycznym.

Xizyy – dziękujemy za przetłumaczenie poradnika na język portugalski.

Oraz ostatni, ale nie mniej ważny

autor logo:

Lupus Aurelius